Monday, October 10, 2022

გაკვეთილის გეგმა მე6კლასი

 

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი:  მადონა ბენდელიანი

საგანი:  მათემატიკა  

სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი საფეხური. VI 

მოსწავლეთა რაოდენობა:  32

გაკვეთილის თემა: წილადების გაყოფა

გაკვეთილის მიზანი:  მოსწავლეებმა შეისწავლონ წილადების გაყოფა და გამოიყენონ შესწავლილი საკითხი პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნის დროს

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები

სასწავლო რესურსები

დრო (წთ)

 

1

 

 

საშინაო დავალების შემოწმება.

აქტივობის მიზანია განვლილი მასალის გამყარება გამტკიცება.

 

 

საშინაო დავალება

ინტერაქციული მეთოდი

წყვილებში მოსწავლეები თვითონ უმოწმებენ ერთმანეთს საშინაო დავალებას.

სახელმძღვანელო, რვეული

5წთ

2

 

 

 

განვლილი წინარე ცოდნის შემოწმება კითხვების სახით

გონებრივი იერიში

მაგ: რა არის წილადი? რას ეწოდება წილადის მრიცხველი და მნიშვნელი? როგორ გადავაქციოთ შერეული რიცხვი არაწესიერ წილადად? და ა.შ

ინდივიდუალური გამოკითხვები

დაფა, სახელმძღვანელო, ცარცი რვეული

10 წთ

3

 

 

 

ახალი მასალის ახსნა. წილადების გაყოფა

აქტივობის მიზანია ბავშვებმა გაიაზრონ როგორ ხდება წილადების გაყოფა, გამოიყენონ ეს ცოდნა ამოცანების ამოხსნაში

მასწავლებლის

მინილექცია.

შებრუნებული რიცხვის განმარტება, წილადებისს გაყოფის წესის განხილვა

სტანდარტული

 

სახელმძღვანელო რვეული წიგნი და თვალსაჩინოებები

5წთ

4

 

 

 

ახალი მასალის განმტკიცება პრაქტიკულად. დაფასთან შერჩეული მაგალითების განხილვა

ინდივიდუალურად მოსწავლეების დახმარებით წილადების გაყოფაზე სხვადასხვა ტიპის მაგალითების გარჩევა

მაგ 1/3:2/4

        2:2/5

და ა.შ

       

ინდივიდუალური

სახელმძღვანელო რვეული წიგნი და თვალსაჩინოებები

5წთ

5

 

 

 

დამოუკიდებელი სამუშაო. მოსწავლეებს მიეცემათ ბარათების სახით მაგალითები წილადების გაყოფაზე და ბოლოს გააკეთებენ საჯარო ანალიზს.

(აქტივობა სსსმ მოსწავლეებისთვის)

მულტიმოდალური(კომბინირებული)

 

მუშაობა წყვილებში

სახელმძღვანელო რვეული წიგნი და თვალსაჩინოებები

10წთ

6

 

 

დასკვნის გაკეთება, ანალიზი, შეფასება და საშინაო დავალების მიცემა

 

მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი კომენტარებით და განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკით

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5წთ

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

VI.2 მოსწავლეს შეუძლია არაუარყოფით რაციონალურ რიცხვებზე არითმეტიკული მოქმედებების შესრულება და მოქმედებათა შედეგის შეფასება

 

 

შეფასება:

(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები ან/და რუბრიკები თან უნდა ერთვოდეს გეგმას)

 

ხელმოწერა: მ. ბენდელიანი 

თარიღი:  16.11.2020

შეფასების რუბრიკა

არადამაკმაყოფილებელი

1–4

დამაკმაყოფილებელი

5–6

კარგი

7–8

ძალიან კარგი

9–10

ვერ ასახელებს წილადის მრიცხველს და მნიშვნელს. არ იცის მათი დანიშნულება. ვერ ახერხეებს ტოლმნიშვნელიანი წილადების შეკრება გამოკლებას. ვერ ახერხებს წილადების შეკვეცას. ვერ ყოფს წილადს წილადზე. არ არის აქტიურად ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

ასახელებს მრიცხველს და მნიშვნელს, მაგრამ ვერ განმარტავს მათ დანიშნულებას, მოქმედებებს ასრულებს ტოლმნიშვნელიან წილადებზე, მაგრამ უჭირს სხვადასხვა მნიშვნელიანი წილადბის შეკრება გამოკლება, ნაწილობრივ აქტიურობს საგაკვეთილო პროცესში

ასახელებს მნიშვნელს და მრიცხველს ესმის მათი დანიშნულება, აკეთებს მოქმედებებს ტოლმნიშვნელიან და სხვადასხვა მნიშვნელიან წილადებზე. ზოგჯერ ხარვეზებით ხსნის მაგალითებს, აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში

ესმის წილადის არსი, კარგად ასრულებს მოქმედებებს წილადებზე, ხსნის პრაქტიკულ ამოცანებს, წილადების გამოყენებით, ყოველ ჯერზე აქტიურა არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.

 

აქტივობები სსსმ მოსწავლეებისთვის

1.      მეყანწიშვილი მარიამი: ბარათზე დაწერილია მარტივი ტიპის წილადეზე გამრავლება და გაყოფა მაგ: 1/3*2/5,   2/7*14/8,    2/5:5/3,      1*1/8,     10/20:2/4

2.      უნდილაშვილი ნია: 1/2+1/2      3/8+1/8       2/3*1/3       5/10*2/3      3/9:1/3

3.      სოფო გელაშვილი:  მოსწავლეს მოეთხოვება გააფერადოს წრის 2/4 ნაწილი

 

 

 

 


4.      ნიკოლას ალანია:   მოსწავლეს მოეთხოვება გააფერადოს მოცემული ფიგურის ნახევარი

 

No comments:

Post a Comment